Saeimā 18.04.2012. notika Sociālo un darba lietu komisijas sēde, kurā skatīja likumprojektu par pensionēšanās vecuma celšanu no 2014. gada.

Komisijas sēdē deputātiem tika izdalīta LSRB vēstule:

LR 11. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas

priekšsēdētājai Aijai Barčai

18.04.2012. Nr. 11

Par likuma projektu 237/Lp11 „Grozījumi likumā „Par valsts pensijām”

2012. gada 27. martā Ministru kabinets iesniedza skatīšanai 11. Saeimā likuma projektu „Grozījumi likumā „Par valsts pensijām”. (Likums pieņemts 1995. gada 2. novembrī).

Vēršam Jūsu uzmanību, ka 11. Saeimā iesniegtais likuma projekts paredz Latvijai rīkoties pretēji Eiropas Komisijas 16.02.2012. baltajai grāmatai "Atbilstīgu, drošu un saturīgu pensiju programmu", kuras mērķis ir novērst nabadzības risku, diskrimināciju pēc vecuma, nodrošināt nodarbinātību un dzīves kvalitāti, tajā skaitā pienācīgu veselības aprūpi.

EK neiesaka celt pensionēšanās vecumu, ja nav darba vietu pirmspensijas vecuma cilvēkiem, – tad finanšu slodze pārceļas uz sociālās palīdzības izmaksām, un valsts mērogā nav finansiāli nekādu ieguvumu. Ir jārēķina arī citas kaitīgās sekas.

Latvija atšķirsies no citām Eiropas zemēm - ne jau ar 65 gadu pensionēšanās slieksni, bet ar pensijas izmaksas perioda īsumu (no pensionēšanās brīža līdz personas nāvei)!

Jau tagad tas Latvijā (11-14 gadi) ir īsāks nekā citviet Eiropā (14-17 gadi). Ceļot pensionēšanās vecuma slieksni, izmaksu periods Latvijā salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm saīsināsies vēl vairāk.

Nodarbinātība nav atrisināta, veselības aprūpes pieejamība samazinās. Tas nozīmē, ka iedzīvotāju daļa Latvijā nomirs bezdarbnieku rindās, pensiju nesagaidījusi! Tas būtiski koriģēs prognozes par dzīves ilgumu tā saīsināšanās virzienā.

Iegūt naudu uz tautas mirstības rēķina, šķiet, nav leģitīms mērķis! Tāds nav paredzēts nevienas partijas programmā. Šis nepārdomātais solis izraisīs smagas sekas.

Sociālo reformu biedrības viedoklis un argumenti plašāk ir izteikti rakstā "Ne tikai par pensijām jeb kā valdība parādus kārtoja", kas tika publicēts portālā „Delfi” 06.04.2012, un biedrības mājas lapā. Elektroniski tas ir izsūtīts visiem 100 Saeimas deputātiem.

Papildu uzsveram, ka valdība nav iesniegusi grafiku, kādā tiks atmaksāti ap 1,5 miljardi latu, kas pēdējos gados izņemti no sociālās apdrošināšanas uzkrājumiem un ir izlietoti sociālajā apdrošināšanā neparedzētām izmaksām.

Mēs kā vēlētāji gribam, lai vispirms tiktu ievērots Satversmes 66. pants un valdība sniegtu pilnu norēķinu par 2009., 2010. un 2011. gadu budžetu izpildi.

Aicinām Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju noraidīt pensionēšanās vecuma celšanu no 2014. gada.


Biedrības uzdevumā -

valdes priekšsēdētājs Ivars Redisons


Skatīto likuma projektu lejuplādēt šeit: Grozījumi likumā "Par valsts pensijām"