TV-3 30.03.2010.
http://www.tv3play.lv/play/243891/?autostart=true
(uzklikšķini un gaidi 10 sek)

Šodien biedrība iesniedza vēstuli valsts vadītajiem, ar lūgumu veikt 10. Saeimas vēlētāju  sarakstos iekļauto personu pārskaitīšanu. Iecirkņu slēgšanas brīdī paziņotais vēlētāju skaits par 18 tūkst. nesakrīt ar CVK 19. oktobra protokoliem.

Atšķirības vēlētāju sarakstos iekļauto pilsoņu skaitā CVK ziņojumos slēdzot iecirkņus 2010. gada 2. okt. pl. 20.00
(uzklikšķini, lai apskatītu informāciju)

 

30.03.2011. izej. Nr. 12

 

Valsts prezidentam
Valdim Zatleram

 

Saeimas priekšsēdētājai
Solvitai Āboltiņai

 

Ministru prezidentam
Valdim Dombrovskim

Par 10. Saeimas vēlēšanās piedalījušos

vēlētāju skaita neatbilstību CVK ziņojumā

 

Godātie valsts vadītāji !

 

Mūsu biedrība pēc 10. Saeimas vēlēšanām konstatēja, ka CVK mājas lapā publiskotajos skaitļos nesakrīt par 18 tūkstošiem balsošanā piedalījušos vēlētāju skaits ar urnās atrasto aplokšņu skaitu. Piemēram, trīs dienas pēc vēlēšanām CVK mājas lapā 2010.gada 5. oktobrī tika ziņots, ka urnās atrasts 979 365 derīgas aploksnes, bet iecirkņos Latvijā balsošanā piedalījušies 934 336 vēlētāji, un iecirkņos ārzemēs 12 925 (t.i., kopskaitā 947 261 pilsoņi). Pēcpusdienā CVK pazemināja urnās atrasto aplokšņu skaitu uz 965 509, kļūda par 13 856 aploksnēm.

Uz mūsu oficiālu 11.10.2010. vēstuli par šīm neatbilstībām CVK reaģēja, izdzēšot no CVK lapas sadaļu par balsot ieradušos pilsoņu skaitu iecirkņu slēgšanas brīdī. Saskaņā ar likumu, vēlētāju sarakstos iekļauto pilsoņu skaits tiek fiksēts plkst. 20, un turpmāk vairs nav grozāms.

Taču noslēguma CVK ziņojumā, kas publiskots 19.10.2010., ir būtiski grozīts iecirkņos reģistrēto vēlētāju skaits (salīdzinot ar stāvokli iecirkņu slēgšanas brīdī), radot kopumā apgabalos izkropļojumu vairākos tūkstošos:

Kurzemē par 1,6 tūkstošiem mazāk (-1 638),

Zemgalē par 1,2 tūkst mazāk (-1 213),

Latgalē par 1,0 tukst mazāk (-1 032),

Vidzemē par 2,5 tūkst. mazāk (-2 540).

 

Rīgā savukārt ir palielināts iecirkņos balsojušo skaits par 11 tūkstošiem vairāk nekā tika reģistrēts vēlētāju iecirkņus slēdzot. Varētu pieņemt, ka pievienoti ir ārzemju iecirkņos balsojušie 12 tūkst. vēlētāju. Bet tad rodas jautājums, kāpēc pievienoti ir tikai 11 216, bet nevis 12 925 ārzemēs balsojušie? Kur palikušas 1709 balsis, no kuras partijas saraksta tās ir noņemtas?

Kāpēc ir samazināts Kurzemē, Zemgalē, Latgalē, Vidzemē iecirkņos balsojušo skaits? Kurai partijai un kuriem kandidātiem šīs balsis ir atņemtas?

 

Jau 3. oktobrī CVK sāka saukt ievēlēto deputātu vārdus, nākamajās dienās tos vairākkārt grozīja ziņojot plusus un mīnusus. Kļūt vai nekļūt par deputātu izšķīra - pārdesmit plusi vai mīnusi daudziem kandidātiem.

 

Bet, ja ar datora kļūdu iespējami pārvietotas tūkstoš balsis starp apgabaliem - tad konkrēto deputātu vietā Saeimā patiesībā būtu jāsēž citiem cilvēkiem!

Tagad ir zināms, ka vēlēšanu naktī "nobruka" CVK datorsistēmas. To CVK pasniedz kā nebūtisku problēmu. Kad ienākuši dati jau par pusi no iecirkņiem, lai palielinātu ātrumu plkst. 22 esot nomainīts kods, kas izrādījies neveiksmīgi. Tas izkropļojis pēcāk iesūtīto atlikušo iecirkņu failu datus. Bet šī problēma drīz esot atrisināta.

Kā mēs redzējām, datorsistēmas darbība CVK atjaunota nebija vēl 5. oktobrī, kad dati "lēkāja", uzrādot pat 979 365 urnās atrastas derīgas aploksnes (pēc tam šis skaits "nokrita" uz leju). Par to, ka elektroniski tikām norādījuši uz šo kļūdu, CVK mūs 06.10.2010. atbildē agresīvi apsūdzēja nemākulībā lasīt CVK mājas lapā publicētos datus.

Nebija trīs dienas zināms, cik ir urnās aplokšņu, taču ievēlēto deputātu vārdus CVK jau sauca drīz pēc iecirkņu slēgšanas! (Iespējami tāpēc, lai nosauktie sāktu jau cīnīties par sevi un aizstāvētu CVK darbiniekus, kad datoru misēklis atklāsies publiski).

 

Vēl šodien ir palicis neskaidrs, cik tad vēlētāju ieradās nobalsot 10. Saeimas vēlēšanās.
Zinot, ka ap 200 tūkstošiem pilsoņu ir emigrējuši, ir maz ticams, ka viņi visi vēlēšanu dienā būtu atgriezušies Latvijā, lai nobalsotu. Bet savādāk ir neiespējams balsotāju skaita tāds pieaugums, kādu uzrāda CVK: no 908 979 vēlēšanās 2006. gadā uz 967 162 - 2010. gadā.

 

Ir publiskotas dažādos griezumos CVK tabulas ar urnās atrasto aplokšņu skaitu. Taču šīs analīzes neatbild uz galveno jautājumu – kad šīs aploksnes tika iemestas urnās: pirms vai pēc iecirkņu slēgšanas? Pirms vai pēc urnu atvēršanas?

Kā redzams, iecirkņu komisiju ziņojumi vēlēšanu naktī (kurus nedrīkstēja pēcāk grozīt!) apgāž CVK gala tabulas. Pēc loģikas, ja iecirkņus slēdzot pl. 20 iecirkņu komisija būtu ziņojusi nepareizu balsojušo skaitli, tad CK būtu bijis bija jāpieprasa paskaidrojums un jāveic detalizēta pārbaude. Taču tas nav noticis. Arī mūsu vēstule ar norādi uz rupjām neatbilstībām netika izvērtēta CK sēdē.

Kā skaidrojušas vairākas iestādes, Saeimas vēlēšanu likums neparedz tiesības vēlētājiem prasīt kļūdu pārbaudi un novēršanu. Tādas tiesības ir tikai partijām-sarakstu iesniedzējām. Tā kā neviena partija sūdzību nav iesniegusi, mūsu biedrības iebildes netiek ņemtas vērā.

 

Mūsu uzskatā, lai pēc šādām CVK kļūdām Saeima būtu leģitīma, ir jāpārskaita vēlētāju sarakstos ierakstītās personas.

Tas ir iespējams vēl šodien. Nav iespējami noskaidrot, kā balsoja vēlētāji -  jo pēc 10 dienām iznīcina biļetenus. Taču vēlētāju saraksti, kuri saņēma aploksnes, tiek nodoti arhīvā, un tos ir iespējams pārskaitīt. Vismaz tā jābūt pēc likuma.

Zināt neapšaubāmu skaitu, cik personu bija iekļauts vēlētāju sarakstos iecirkņu slēgšanas brīdī (nevis cik tika atrasts urnās aplokšņu!) ir svarīgi turpmākajiem referendumiem.

Pielikumā:

1) Tabula-nesakritību kopsavilkums balsojušo velētāju skaitā CVK 5. okt. un 19.okt. ziņojumos

2) CVK 03.10.2010. ziņotais balsojušo vēlētāju skaits ārzemēs (izdruka no CVK dzēstās lapas sadaļas)

3) CVK 03.10.2010. ziņotais balsojušo vēlētāju skaits apgabalos Latvijā (izdruka no CVK dzēstās lapas sadaļas)

4) Kopsavilkums par CVK publiskoto 2010. gada 5. oktobra datu „lēkāšanu”, ar izdruku pa iecirkņiem.

5) biedrības 11.10.2010. vēstule CVK un EDSO

6) CVK 25.10.2010. atbilde biedrībai ar pievienotiem CVK 19.10.2010. protokolu kopijām (protokoli- Latvija kopumā, Vidzemes apgabals, Zemgales apgabals, Kurzemes apgabals, Rīgas apgabals).

 

 

Biedru vārdā –

valdes priekšsēdētājs Ivars Redisons