Zviedrijas televīzijā  01.09.2010 reportāža par darba gaitās uz ārzemēm devušos vecāku Latvijā atstātajiem bērniem
Zviedri paarsteigti - shoka staavoklii...
19.septembrii Zviedrija ir veeleeshanas. Ieprieksheejaa valdiiba atbalstiija oficiaalu maajas pakalpojumu attiistiibu ar samaksu 50 SEK stundaa. Motiivs - darba iespeejas. Darbinieki ir pierakstiiti Zviedrijaa darbinieku dziivoklii, kas sociaalaas apdroshinaashanas statistikaaa neuzraada vinju privaato situaaciju un citus buutiskus datus.

VIŅI AUG BEZ MĀTĒM, KAS APKOPJ ZVIEDRU MĀJAS (svt)

12 gadus vecais Alens Poliņš ilgojas pēc mammas Birutas, kura Zviedrijā strādā par apkopēju. Viņš ir viens no simtiem tūkstošu austrumeiropiešu bērnu, kas maksā augstu cenu par ekonomisko krīzi.

Viņu ir tik daudz, ka tas jau kļuvis par jēdzienu, un viņus dēvē par „Euro orphans” – pamestiem bērniem, kuru vecākiem nākas doties prom no dzimtenes, lai nodrošinātu iztiku.

Alens un viņa 17 gadus vecā māsa Renāte mammu satikuši tikai divas reizes, kopš viņa pērn devās uz Zviedriju strādāt par apkopēju. Pirms tam Biruta Poliņa divus gadus strādāja Īrijā, kur lasīja sēnes un apkopa jaunceltnes. „Sajūta ir tāda, it kā es būtu nozagusi saviem bērniem bērnību”, viņa saka.

Alens tagad dzīvo pie gados vecākiem radiniekiem Rankā. Noplukušā mājā esošajā trīsistabu dzīvoklī mitinās vēl viena ģimene ar diviem bērniem, un Alens guļ uz veca izvelkamā dīvāna.

Ekonomiskā krīze tik smagi skārusi Latviju un tādas valstis kā Moldova, Polija, Rumānija un Lietuva, ka vecāki spiesti doties strādāt uz ārzemēm.

„Tā ir traģēdija. Runa ir par ārkārtīgi daudziem bērniem. Šie bērni tiek pievilti un pamesti, bet viņu vecākiem nav citas izvēles”, saka organizācijas „Glābiet bērnus” psihologs Ulofs Rīsbergs.

http://svt.se/2.137484/1.2126903/de_vaxer_upp_utan_sin_mamma_br_-_som_stadar_i_svenska_hem

http://svt.se/2.62967/1.2128110/alens_vaxer_upp_utan_sin_mamma

--
Vairāk informācijas par Zviedrijas latviešu sarīkojumiem: www.zlcp.se
Informācija par Eiropas latviešu dzīvi laikrakstā "Brīvā Latvija": par abonēšanu zvanīt Vijai Freimanei 08-80 88 15